Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan ilk kadın general: Özlem YılmazResmî Gazete’de yayımlanan Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki atama kararlarına göre, 2 tümgeneral korgeneralliğe, 16 tuğgeneral tümgeneralliğe, 14 albay ise tuğgeneralliğe terfi etti. Bir kadın albay ise tuğgeneralliğe yükseltildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’na mensup bazı general ve albayların emekliliğe sevki, bir üst rütbeye terfileri ve yeni göreve atanmalarına ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Jandarma Genel Komutanlığına mensup Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil, Tümgeneral Fuat Güney, Tuğgeneral Vedat Çolak, Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Tuğgeneral İbrahim Koyuer, Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay, Tuğgeneral Nuri Öztürk, Tuğgeneral Mehmet Çimen, Tuğgeneral İsmail Sıkı ve Tuğgeneral İbrahim Güven 30 Ağustos itibarıyla emekliğe sevk edildi.

Atamalara göre, 2 tümgeneral korgeneralliğe, 16 tuğgeneral tümgeneralliğe, 14 albay ise tuğgeneralliğe terfi etti.

Ayrıca, ilk defa Jandarma Genel Komutanlığına kadın general ataması yapıldı. Jandarma Genel Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürü Kıdemli Albay Özlem Yılmaz Tuğgeneralliğe terfi ederek Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı oldu.

Öte yandan, 69 general ve albayın yeni görevleri belli oldu. Bunların arasında Korgeneral İsmail Balıbek ve Korgeneral Hüseyin Kurtoğlu Jandarma Genel Komutan yardımcılığına atandı.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI BÜNYESİNDE ATANAN KADIN GENERAL ÖZLEM YILMAZ KİMDİR, TÜRKİYE’NİN İLK KADIN GENARELİ KAÇ YAŞINDA?

Albay Özlem Yılmaz, 13 Ağustos tarihli atama kararnamesi ile Türkiye’nin ilk Jandarma kadın generali olarak atanarak tarihe geçerken ismi de araştırılmaya başlandı. Şu ana kadar Özlem Yılmaz’ın yaşı ve memleketi hakkında bilgi açıklanmazken, söz konusu bilgilerin açıklanması ile haberimiz güncellenecektir. 

Kaynak: T24

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.